SSS (Sıkça sorulan sorular)

Bu sayfada Çin'den ithalat ve mal tedariki ile ilgili sıkça sorulan birçok sorunun yanıtını bulabilirsiniz. Aradığınız soruyu aşağıdaki sorular arasında bulamadıysanız, sorunuzu bize ulaştırabilirsiniz. Sorunuzu en kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız.
Çin'de ve Asya pazarında ticaret ile ilgili daha fazla soru ve cevaplar için wiki sayfamızı ziyaret edin »

Çin'den ithalat yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Çin’den mal alırken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Bunları göz önünde bulundurmanız halinde, bugün dünya çapında irili ufaklı binlerce şirketin yaptığı gibi siz de Çin’den gönül rahatlığıyla ithalat yapabilir ve masraflarınızı en düşük düzeyde tutmayı başarabilirsiniz. Çin’den mal alımı sırasında karsılaşabileceğiniz başlıca sorunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Malın satınalındığı kişi veya şirketlerin güvenilirliği:
  Çin’den mal satınalmak için ilişkiye geçtiğiniz kişi veya firmaların güvenilirliği konusunda bir araştırma yapmanızda yarar vardır. Bu konuda başvuracağınız yöntemlerden biri, malı ithal edeceğiniz ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne bağlı Ticaret Müşavirliği’ne başvurarak sözkonusu şirket hakkında bilgi almaya çalışmaktır.

  Bu konuda yeterli bilgi ve güvence alamamanız halinde mutlaka size bu hizmeti sunmaktan memnuniyet duyarız. Şirketimizin Çin ve diğer Asya ülkelerindeki şirketlerin güvenilirliliği konusundaki bilgileri, Türkiye, Almanya ve Yunanistan gibi çeşitli ülke konsolosluklarına bağlı ticaret müsteşarlıklarının yayınladığı raporların yanısıra bizzat kendi araştırmalarımıza ve sözkonusu şirketlerle kurduğumuz birebir ilişkiye dayanmaktadır.
 • Çin’den ithal edilen malların kalitesi:
  Çin’den ithal etmeyi düşündüğünüz malın aradığınız kaliteye sahip olup olmadığından emin olmak için, anlaşma yapmadan önce malın bir örneğini istemenizde yarar vardır. Ancak size sunulan örneğin kalitesi, daha sonra elinize ulaşacak malların aynı kalitede olacağının garantisi değildir.

  Özellikle Çin’den veya öteki Asya ülkelerinden ilk kez mal satın alırken, sipariş ettiğiniz malın kalitesinin bütün tedarik süreci boyunca kontrol edilmesi gerekmektedir. Kalite konusundaki olası sorunların mümkün olduğunca erken tesbiti ve kalite standartlarının malın teslimine kadar temin edilmesi için, newageasia olarak müşterilerimize üretim öncesi kalite kontrolünün yanısıra üretim sırasında kalite kontrolü, üretim bitiminde seçilen numunelerin kontrolü ve yükleme öncesi kalite kontrolü gibi hizmetler de sunmaktayız.
 • Çin’den tedarik edilen malların güvenli, hızlı ve en ucuz biçimde nakliyesi:
  Çin’den tedarik edilen malları nakletmenin, kargo uçağı, yük treni, yük gemisi veya TIR gibi kara taşıtlarıyla taşınması gibi çeşitli yolları vardır. Ancak uzman nakliyecilerin yardımı olmaksızın yapılan nakliyatlar sırasında, büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çin’de lojistik alanında uluslararası deneyime sahip nakliye firmaları ile olan iyi ilişkilerimiz sayesinde, müşterilerimize her zaman en uygun fiyatları, en iyi nakliye yolunu ve aracını sunabiliyor ve bu sayede malın en hızlı ve en güvenilir yoldan size ulaşmasını sağlıyoruz.
 • Gümrük işlemleri:
  Çin’den ithalat konusunda en sık karşılaşılan sorunlardan biri, malların gümrüklenmesidir.

Tedarik (sourcing) şirketi nedir, ne yapar?

„Sourcing“ İngilizce kökenli bir kelime olup „tedarik“ veya „satın alma“ kelimeleriyle özdeşleştirilebilir. Tedarik şirketi, müşterileri adına dünya çapında mal satın alır ve alıcı ile satıcı arasında bir aracı görevi görür. Ancak tedarik şirketinin görevi sadece istenilen malın satın alınmasıyla sınırlı değildir. Uygun satıcının bulunmasından fiyat pazarlığına, kalite kontrolden gümrüklemeye ve malın ulaştırılmasına kadar olan bütün tedarik sürecinin takibi ve yönlendirilmesi, tedarik şirketinin sunduğu hizmetler arasındadır.

Tedarik şirketine neden ihtiyaç duyulur?

Uzak ülkelerden mal alımı, özellikle yeterli tecrübeye sahip olmayan şirketler için kısa sürede bir kabusa dönüşebilmektedir. Bu durum, özellikle son yıllarda en büyük tedarik pazarı olan Günyedoğu Asya ülkelerinde, örneğin Çin’de ortaya çıkmaktadır. Kültürel ve dilden kaynaklı iletişim sorunları ve üreticilerin farklı kalite anlayışı, bu pazarlardan mal satın alan ülkelerin karşılaştığı sorunlardan sadece bazılarıdır.

Bu nedenlerden dolayı, yetkin bir tedarik şirketine ihtiyaç duyulmaktadır. Alınacak olası yanlış kararları engellemenin yolu, gerekli kaynaklara, geniş bir ilişki ağına, kültürlerarası iletişim ve oldukça iyi bir pazarlık yeteneğine sahip bir tedarik şirketi ile ortak çalışmak ve böylece tedarik sürecini profesyonel bir şekilde planlamaktır.

Hangi türden malları tedarik ediyoruz?

Büyük çoğunlukla endüstriyel ve ticari malların tedarikini yapıyoruz.

Günyeydoğu Asya’dan, özellikle Çin’den mal satın almanın avantajları nelerdir?

Giderlerin azaltılması, giderek artan kalite bilinci ve sayıları giderek çoğalan kalifiye elemanların yanısıra, sunulan ürünlerin ve satıcıların çeşitliliği, bu bölgelerden mal satın almanın birçok avantajından sadece birkaçı. Özellikle günümüzde „dünyanın fabrikası“ olarak nitelenen Çin, önde gelen tedarik merkezi rolünü oynamaktadır. Özellikle Çin’in Dünya Ticaret Örgütü (WTO) üyesi olmasından sonra önemi oldukça artmıştır. Çin, kalitesiz malların üretildiği bir ülke olmaktan çıkmıştır. Çin’de yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda giderek artan yüksek kaliteli ve ucuz mallardan günümüzde birçok batılı firma yararlanmaktadır.

Alınan malların beklenen kaliteye sahip olduğundan nasıl emin olabilirim?

Her ne kadar Çin’de üretilen malların kalitesi son yıllarda oldukça artmış olsa da, alıcı olarak tedarik sürecinin iyi bir şekilde takibi büyük önem taşımaktadır. Sıkı bir gözlem altında ve ilişkide olduğumuz kalite kontrolörler sayesinde müşterilerimize gerekli kalite standartlarının sağlanması güvencesini verebiliyoruz.

Olası sorunların mümkün olduğunca erken tesbit edilmesi ve kalite standartlarının malın teslimine kadar temin edilmesi için, müşterilerimize şu hizmetleri sunmaktayız:

 • Satıcı firmaların kontrolü / Üretim öncesi kalite kontrolü
 • Üretim sırasında kalite kontrolü
 • Üretim bitiminde seçilen numunelerin kontrolü
 • Yükleme öncesi kalite kontrolü

Talep edilmesi durumunda, müşterilerimize satın almak istedikleri malın numunesini adreslerine gönderebiliyoruz.

Satın alınacak malın belirlenmiş asgari bir miktarı var mı?

Temel olarak geçerli kural şudur: Satın alma hacmi ne kadar büyükse, tasarruf oranı da o derece yüksektir.

Çin’deki bazı firmaların şart koştuğu asgari satınalma miktarları, birçok alıcı için bir sorun teşkil etmektedir. Deneyim eksikliğinden veya pazarlık konusundaki eksikliklerden ötürü birçok tedarik süreci daha başlamadan bitmektedir. Bizim sunduğumuz profesyonel hizmet sayesinde, bu sorunların üstesinden gelebilir ve doğacak olası sorunları önleyebilirsiniz.

Malın teslimi ne kadar sürer?

Satın alınan malın türüne ve seçilen taşıma yöntemine bağlı olarak, malın teslimi 4 ile 5 hafta arasında sürebilmektedir. Gemiyle nakliyat, en sık başvurulan nakliyat yöntemidir. Bu durumda nakliyat yaklaşık 30 gün sürmektedir. Acil nakledilmesi gereken mallar için kargo uçağı tercih edilebilir. Bu durumda, nakliyat giderleri artmakla birlikte, mal birkaç gün içinde elinizde olur.

Ödemeyi hangi şekilde yapabilirim?

Teklif edilen fiyatlar genelde CIF-Fiyatları olup Amerikan Doları olarak gerçekleşmektedir. CIF-Fiyatı, malın alış fiyatı, sigorta giderleri ve nakliyat giderlerinin toplamından oluşmaktadır.

Malın teslim edileceği ülkeye göre, malın FOB veya EXW temelinde satın alınması da, müşteri açısından avantajlı olabilmektedir. Bu durumlarda, müşteri, malın nakliyesini şahsen üstlenmek durumundadır.

Kabul edilen ödeme yöntemleri, temelde T/T ve L/C (Akkreditiv)’dir.

Nasıl başlamalı?

Yurtdışından mal satın almaya karar verdinizse, ilk adım olarak bize malın özelliklerini detaylı olarak göndermeniz gerekmektedir. Size uygun satıcıyı bulabilmemiz ve beklentilerimize cevap verebilmemiz için şu bilgilere ihtiyaç duymaktayız:

 • Malın teknik özellikleri
 • Çizimler
 • Materyal özellikleri
 • Malın paketinin özellikleri
 • Kalite beklentileri
 • Fiyat
 • Miktar

Bunlar dışında satın almak istediğiniz malla ilgili her türlü bilgiyi bize ulaştırmanızda yarar vardır. Bu sayede almak istediğiniz ürünü en iyi ve ucuz bir şekilde tedarik edebiliriz.

Tedarik konusundaki tüm sorularınıza daha ayrıntılı yanıtlar almak için bizimle ilişkiye geçin. Her zaman hizmetinizdeyiz.